I dont think in the four,almost 5 years of marriage, we have ever been on a vacation since our honeymoon.  However, every year we drive almost 2 hours to go and pick apples.

This year I forgot the camera though! 😛

But the breakdown was-

Gas cost- approx $20
3 boxes of handpicked apples $40
1 jar of apple and cinnamon jelly $3
Picnic lunch $10
Total cost $73

And we had so much fun.   $73 will make hopefully a year’s worth of applesauce that will save me $2.50 a week x 52 weeks = $50 saved!

But what was so much more important.  My children had fun.  We enjoyed seeing such greenery, spending time as a family, playing together.  It was a time well remembered.

 

 

 

Advertisements